Kategorie: MS

Úspěch dětí v soutěži státního zdravotního ústavu

Gratulujeme kolektivu dětí ze třídy Broučci, Žabky, Včelky  k 3. místu v kategorii výtvarné práce – soutěž kolektivů MŠ -  v soutěži „ Mytí rukou – proč, kdy a jak?“, kterou v rámci Světového dne hygieny rukou zorganizoval Státní zdravotní ústav. Celkem se do soutěže zapojilo 335 škol a zařízení pro děti. Zasláno bylo 3 128 nejrůznějších výtvarných a keramických prací a fotografií, vztahujících se k problematice hygieny rukou nebo přímo k nácviku správné techniky mytí rukou.

Výsledky soutěže naleznete na webových stránkách SZÚ: 

http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/aktuality/vyhodnoceni_souteze_Hyg.rukou_2_2017.pdf


MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ

Tento den jsme s dětmi prožili pohádkově - Divadlo Polárka - Kocour v botách.

"Byl jedem chudý mlynář a měl tři syny…," tak začala pohádka, ve které se děti seznámily s hloupým Honzou, trošku se bály černokněžníka, tleskaly panu králi, ale především je okouzlil kocour a jeho sedmimílové boty. Fandily jeho bláznivým nápadům.

On to nebyl ledajaký kocour, byl to kocour chytrý, který dokonce mluvil, vyzrál nad zlým černokněžníkem a dopomohl Honzovi ke svatbě s královskou dcerou.

Dynamické představení se dětem líbilo, nadchli je herci i netradiční hudební nástroje.

Děkujeme, Polárko!


PROGRAM NA ČERVEN 2017

1. 6. 2017 DIVADLO POLÁRKA - pohádka Kocour v botách, odchod z MŠ v 9:30, plánovaný návrat ve 12:15

6. 6. 2017 Hasiči na zahradě MŠ (pro třídu Broučků)

13. 6. 2017 Výlet tříd Motýlků, Berušek a Zajíčků – Mariánské údolí, odchod z MŠ v 8:30

15. 6. 2017 Dravci na zahradě MŠ, začátek v 9:00

16. 6. 2017 Výlet třídy Žabek – ZOO Brno, odchod z MŠ cca v 7:30

20. 6. 2017 Rozloučení s předškoláky (nová zahrada při ZŠ), začátek v 15:30

21. 6. 2017 Výlet tříd Včeliček a Broučků – Brněnská přehrada, odchod z MŠ v 8:30

28. 6. 2017 Rozloučení se školním rokem – táborák na zahradě MŠ, začátek v 15:00


EMPÍK HLEDÁ FOXÍKA

Městská policie Brno pořádala 25. 5. 2017 preventivní akci Empík hledá Foxíka a my jsme se rádi zúčastnili. Děti tak měly možnost strávit čtvrteční dopoledne plné soutěží v lužáneckém parku. Lišáka Foxíka již znaly z výtvarného soutěžení, a tak mohly doufat, že ho osobně potkají.

Na jednotlivých stanovištích si děti prověřily svoje schopnosti a dovednosti. Mohly si nakreslit obrázek křídami na chodník, překonat překážkovou dráhu, házet míček na cíl, skákat v pytli a vyzkoušet další disciplíny.

Viděli jsme také ukázku psovodů: cvičený pes dokázal zastavit útočníka. Na závěr všechny čekalo losování o ceny, a i když naše školka cenu nevyhrála, tak pro děti největší odměnou bylo to, že našly lišáka Foxíka, maskota brněnské policie. Zjistily, že nezkazí žádnou legraci a se všemi se nakonec vyfotil.

 


SPORTOVNÍ OLYMPIÁDA PRO DĚTI PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU

Pokřikem: „Hurá, hurá, hurá!“ zahájili reprezentanti naší mateřské školy spolu s dětmi z ostatních škol města Brna sportovní olympiádu na hřišti v Brně – Slatině. Závodilo se ve skoku dalekém, hodu a běhu na 20 metrů. Čokoládové medaile a možnost prohlédnout si důkladně hasičské auto byly sladkou tečkou za prosluněným XX. ročníkem Olympiády.

 


BYLINKOVÉ DOPOLEDNE

Aprílové počasí začátkem května nepokazilo dětem dobrou náladu ani při výukovém programu o bylinkách v Otevřené zahradě nadace Partnerství. Už vědí, že bylinky krásně voní a že je můžeme jíst, sušit je a vařit z nich čaj, zpracovávat je a vyrábět z nich léčivé masti, že si je mohou vyset na připravený záhon a starat se o ně a že jitrocelový list urychlí uzdravení odřeného kolena i lesního skřítka. Kromě zalévání záhonku s vlastnoručně zasetými semínky se dětem nejvíce líbilo pozorování a krmení králíků, slepic a kuřátek.


program na květen

2. 5. 2017 Program „Zdravá kuchyně a bylinky“ v Otevřené zahradě NADACE PARTNERSTVÍ (pro děti ze tříd Včeliček, Zajíčků a Berušek)

3. 5. 2017 Program „Zdravá kuchyně a bylinky“ v Otevřené zahradě NADACE PARTNERSTVÍ Tvoření ve Fantázii (pro děti ze tříd Broučků, Motýlků a Žabek)

17. 5. 2017 Účast reprezentantů z MŠ na sportovní olympiádě pro děti předškolního věku

22. 5. 2017 Hasiči na zahradě MŠ (pro třídu Berušek a Zajíčků)

25. 5. 2017 Empík hledá Foxíka – dětské zábavné dopoledne pořádané městskou policií v parku Lužánky; odchod z MŠ cca v 7:50

· pro malé děti zajištěn program v MŠ

31. 5. 2017 Hasiči na zahradě MŠ (pro třídu Včelek, Motýlků a Žabek)


Slon v nemocnici

Když ve středu 26. 4. vyzvala zdravotní sestřička Simona předškoláky, aby se přihlásili ti, kdo měli nějaký úraz, netušila, že jí děti vyjmenují dlouhý seznam nejrůznějších poranění. Rozdala nám tedy lékařské čepičky a náplasti a podobná zranění jsme se učili ošetřit u svých plyšáků. Tomášek doporučoval ránu také „vykysličníkovat“ a vyčistit oškrábáním. Opravdovými lékařskými „sluchátky“ jsme poslouchali tlukot svých vlastních srdíček, obinadlem jsme připevňovali pacientům dlahu na zlomenou končetinu a dlouho přesvědčovali sestřičku, že všechny úrazy „zvládneme sami“. Přesto nám doporučila přivolat vždy ke zraněnému dospělého a s ním vyťukat na mobilu číslo zdravotní záchranné služby 155.


Čarodějnický rej

Hodné čarodějky? Kdo to kdy slyšel? Kdo na ten nápad kdy přišel? A přece jich je hodně, možná bydlí vedle v domě. Pálení čarodějnic patří doposud k velmi živým zvykům. Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, s jejichž pomocí pak mohly létat na košťatech. Čarodějnice nebyly však jen zlé. Těch, které znaly tajemství bylin a uměly zahánět nemoci, si lidé vážili. A tak se i zahrada MŠ dne 25. 4. 2017 proměnila v pohádkovou říši. Čarodějnicemi se to jen hemžilo a dětské výskání a štěbetání nebralo konce. „Ahóóój!“ spustila čarodějnice Kazimíra a odstartovala veselou zábavu pro malé čaroděje a čarodějnice, která se nesla v duchu humoru, nadsázky, úkolů, soutěží a odvahy. Ti nejstatečnější, co dokázali splnit všechny úkoly, si právem zasloužili sladkou odměnu. Odpoledne následoval táborák a opékání špekáčků s rodiči. Tak zase za rok na čarodějnickém reji na shledanou!!


VE ŠKOLE

Ve středu 12. dubna si naši předškoláčci vyzkoušeli, jaké je to jít do školy a se zvoněním zasednout do lavice. Paní učitelky i děti nás přivítaly s úsměvem. Na začátku vyučovací hodiny jsme si procvičili celé tělo a prsty, následně nám prvňáčci přečetli ze Slabikáře článek o užovce a žábě a o tom, jak kluci hráli kuličky. Předškoláčci pak zakreslovali počet kuliček na tabuli a vyjmenovávali, které jarní kytičky znají. Školáci je přizvali i do svých lavic a učili je správnému držení tužky při kreslení sněženky jedním tahem. Předškoláci nakonec zvládli tutéž sněženku nakreslit křídou na tabuli zpaměti! Dramatizace pohádky O Budulínkovi v 1.B se taky povedla a zpěv z 1.A se nesl po celé škole. Zkrátka, díky rozmanitým zážitkům se děti do školy těší a Š.J. dokonce tvrdí, že „si to fakt užil“.


VELIKONOČNÍ DÍLNA

Mramorování, setí, stříhání, lepení, kreslení a navlékání – to vše se ve školce odehrávalo ve středu 12. 4. odpoledne při společném tvoření dětí a rodičů. Jarní osení se zajíčkem, barevná vajíčka, ovečky a kuřátka či celé papírové řetězy k zavěšení – každý kluk i holčička si pyšně svůj výrobek z Velikonoční dílny odnášel domů.


ŠKOLKA V PŘÍRODĚ

Krkonoše, nejvyšší hory České republiky, a my jsme moc rádi, že jsme tam mohli strávit týden na školce v přírodě. Cesta byla sice dlouhá, ale ten výhled a příroda stály za to. Počasí nás nepřestávalo překvapovat. Jednu chvíli jsme si s dětmi užívali slunného dne a najednou padla tak hustá mlha, že bychom ji mohli krájet. Na horách byly ještě zbytky sněhu a my jsme se vydali na krátký výlet cca 6 km na Moravskou boudu a zpět. Prošli jsme zvířátkovou stezkou, na které jsme viděli 14 vyřezaných soch zvířat v životní velikosti a u Moravské boudy se vyfotili s Krakonošem. Abychom se dozvěděli co nejvíce, každý den jsme měli téma, o kterém jsme si povídali, zkoumali v přírodě a vypracovávali pracovní listy. Chvíle odpočinku jsme trávili ve zdejším bazénu, kde jsme si to náramně užili a někteří zkusili i saunu s 50 °C. Poslední den jsme měli karneval, kde si děti zatancovaly, zahrály hry a vyfotily ve fotokoutku. Krkonoše se s námi rozloučily pořádnou nadílkou sněhu, takže ještě před odjezdem jsme stihli postavit sněhuláka a zahrát krátkou koulovanou. Určitě můžeme říci, že jsme si to všichni moc užili a odvezli si plno krásných zážitků.


PROGRAM NA DUBEN 2017

2. – 7. 4. 2017  Ozdravný pobyt dětí v Krkonoších

3. 4. 2017  Tvoření ve Fantázii (pro děti ze tříd Včeliček a Broučků)

5. 4. 2017  Tvoření ve Fantázii (pro děti z Motýlků a Zajíčků)

6. 4. 2017  Drumbeny - rytmické pohádky pro třídu Broučků

10. 4. 2017  Tvoření ve Fantázii (pro děti, které byly na ozdravném pobytu v Krkonoších)

10. – 13. 4. 2017  Barevný týden v MŠ (modré pondělí, žluté úterý, červená středa, zelený čtvrtek)

12. 4. 2017  Předškoláci navštíví 1. třídy základní školy (od 10:00)

                  Velikonoční dílničky pro rodiče s dětmi; budou se konat v jednotlivých třídách od 15:00

25. 4. 2017  Čarodějnice na zahradě MŠ (odpolední akce pro rodiče s dětmi; začínáme v 15:00)

26. 4. 2017  „Přednáška“ a praktický nácvik první pomoci (pro předškoláky)


O karkulce

Pohádka Soukromého divadla Zdenka Ševčíka začala 30. 3. zvonečkem a písničkou. Potom jsme si dali zámek na pusinky a ozvalo se – cililinky. Jednou Mařenka dostala od maminky červený čepeček a od té doby jí nikdo neřekl jinak než červená Karkulka. Když šla jednoho dne za babičkou, potkala vlka, který se jí nabídl, že ponese ten jistě těžký košíček. Ale Karkulka pomoc odmítla a dál trhala kytičky. A babička? Ta včera promokla, takže musela ležet v posteli. Co se stalo dál? Kdo to ví? (Můžeme použít to škaredé slovo, protože vlk JE škaredý.) Vlk s e ž r a l babičku i Karkulku. Děti se při známé pohádce zasmály, zazpívaly si a nadšeně odpovídaly na otázky pana Ševčíka.


ZDRAVÉ ZOUBKY

Zubní kaz se nevyhýbá ani malým dětem, a proto si studentky medicíny pro děti připravily program o zubní hygieně. Děti se dozvěděly, co je pro zuby zdravé, co jim škodí a cvičily si správnou techniku čistění zoubků – držení kartáčku a kreslení sluníček. Teď už ví, že pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou hodně důležité a že zubní kartáček je náš kamarád.


SPORTOVNÍ DOPOLEDNE

Sportovní dopoledne se konalo v pondělí 6. 3. 2017. Děti si během dopoledne mohly vyzkoušet různé druhy disciplín, které jim byly zaznamenány do připravené karty sportovce. Díky tomu, děti věděly, jaké disciplíny jim ještě schází. Děti si vyzkoušely 5 druhů disciplín, mezi nejoblíbenější patřil hod míčkem, přeskok lana, foukání do bublifuku, skákání jarního panáka a slalom. Všichni závodníci byli na závěr odměněni medailí a malou sladkostí. Tomuto sportovnímu dni přálo nakonec i počasí.

 


VŠELIJAKÁ KOUKÁTKA V MAHENOVĚ DIVADLE – 6. 3. 2017

„Pssst…“ a pohádka začíná… Před námi se objevuje velký, starý hrad se zbrojnoši, co střeží hradní bránu, plno rytířů, co chytí leda velkou vránu… a těch krásných princezen, ale my jdeme dál na výlet… naše výprava nás vede za zvuku bubnů a bubínků do dědiny černých lovců.

Najednou jsme v pralese s opicemi, krokodýly, slony lvy a tygry, je tu zpívající řeka… ale za chvíli nám byla zima, to jsme se ocitli za polárním kruhem. Mohli jsme si pohladit bílého medvěda a s ním stavět sněhuláka i sněhové iglú.

A najednou zvonec a … „Děti odcházíme“ … Mžiknutím oka jsme se vrátili do reálného světa.


ŠKOLKA NA LYŽÍCH

V týdnu od 26. února do 3. března se děti z mateřské školy zúčastnily lyžařské školičky na Vysočině v obci Sněžné. Paní zima se s námi pomalinku loučí a my už ani nedoufali, že se plánovaná akce uskuteční. Štěstí nám však přálo, správci areálu Jimramov dokázali téměř nemožné, a tak se denně od pondělí do pátku vydávají naši malí lyžaři za dobrodružstvím na zasněžený svah. Vzhledem k tomu, že některé děti stály na lyžích úplně poprvé, odjížděly z MŠ s mírnými obavami. Ty ale šikovní instruktoři a instruktorky dokázali hravě rozptýlit. Děti si pak radostně užívaly hravé lyžování a svahem se ozýval jen dětský smích a prozpěvování. Věříte, že za celou dobu na svahu nepadla ani jedna malá slzička? Unavené, ale spokojené pak odjížděly děti zpět do MŠ. Skvěle připravená sjezdovka, která celé dopoledne i odpoledne patřila jen nám, báječní instruktoři, dokonalý servis - a to vše doplnilo nádherné počasí.

Děkujeme a za rok „Ahoj“.


PROGRAM NA BŘEZEN 2017

6. 3. 2017 10:00 Divadelní „Všelijaká koukátka“ – Mahenovo divadlo; doprava trolejbusem

               10:00 Sportovní dopoledne pro předškoláky a malé děti

20. 3. 2017 Fotografování dětí (kromě třídy č. 6 Motýlci) – předpokládaný začátek v 7:30

24. 3. 2017 "Školení" pro děti o ústní hygieně - od 8:30 postupně v každé třídě

30. 3. 2017 Divadelní pohádka „Červená Karkulka“; hraje Zdeněk Ševčík

                  9:15 – Včelky, Broučci, Berušky

                  10:15 – Zajíčci, Žabky, Motýlci


ZA ZVÍŘÁTKY DO POHÁDKY

Dne 10. února jsme si zazpívali s paní Inkou Horákovou v divadelním představení plném pohádek. Sledovali jsme příběh nemocného Jonáše, setkání motýla Okáče s mráčkem Pršáčkem, příhodu chytré lišky a zajíce. Krátká dobrodružství střídaly známé písničky a návštěvy lesního skřítka. Potřeboval například poradit, co dát v zimě do krmelce zajícům, jelenům a srnkám. Nakonec jsme si vyzkoušeli, jak se ve znakové řeči neslyšících znakuje slovo pes, kočka, ovce, kráva, koza, had, gorila, papoušek, sova, lev, kůň, slepice, želva, krokodýl, hroch, prase, páv, vrána, velryba atd.


Edukativně-stimulační skupinka Budu prvňáčkem

V únoru jsme otevřeli pro předškoláky a jejich rodiče edukativně-stimulační skupinu Budu prvňáčkem. Tato skupina si klade za cíl komplexní, systematický a intenzivní rozvoj dítěte před nástupem do první třídy. Podněcuje všechny funkce pro zdárné budoucí zvládnutí čtení, psaní a počítání. Program je připraven Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno. Je rozvržen do deseti lekcí. Každá lekce má danou strukturu, v níž se střídají různé činnosti stimulující rozvoj schopností dítěte směřujících ke zvládnutí trivia. Lekce na sebe navazují, prvních pět vede učitelka mateřské školy a následujících pět lekcí učitelka základní školy. Budoucí prvňáček ukáže své dovednosti v kolektivu svých vrstevníků, což je pro dítě i rodiče někdy velmi cenné. Společně tedy procvičujeme jemnou motoriku, zrakové a sluchové vnímání, prostorovou a časovou orientaci, matematické představy – vše za přítomnosti rodiče, který vidí, co dítěti jde a nejde, případně co s ním procvičovat doma.


JAK TO BYLO DOOPRAVdY S KOBLÍŽKEM?

Chodíme po pravé straně chodníku. My si to pamatujeme, protože máme v hlavě mozek, koblížek měl v hlavě marmeládu, tak to občas popletl. Když chceme přejít vozovku, musíme se u silnice zastavit a rozhlédnout se. To koblížek neudělal a málem ho přejelo auto. Bílé pruhy na silnici (zebra) – znamenají přechod pro chodce, tam jsme v bezpečí, protože všechna auta nám mají dát přednost. Koblížek si myslel, že zelený panáček na semaforu pro chodce je vodník a červený je čertík. Chtěl si s čertíkem hrát a rozběhl se do silnice. Tam jej právě projíždějící automobil přejel a z koblížku zbyl jen mastný flek na asfaltu. Takže si budeme pamatovat, že přecházíme jen tehdy, když na semaforu svítí zelený panáček.

2. 2. 2017 absolvovaly nejstarší děti výchovný dopravní program Městské policie Brno. Odpovídaly na otázky paní policistky, „jezdily“ v autech, přecházely přes cvičný přechod pro chodce a seznámily se s výstrojí policistů.

Víte, že děti s rodiči mohou navštívit Areál dopravní výchovy na Bauerově ul. č. 7 zdarma? Kola a přilby s sebou.


BÁBA CHŘIPKA

V úterý 31. ledna 2017 zavítalo do naší školky divadélko Úsměv s pohádkou Bába Chřipka. Děti by Vám jistě potvrdily, že tato chřipka není rozhodně žádná milá paní a že dokáže pěkně postrašit. S radostí pomohly hlavním hrdinům, Aničce a Jeníkovi, bábu a její bacily zahnat.

Holčička dobře věděla, že na ni jen tak chřipka nemůže. Bude zdravá, když se proběhne na čerstvém vzduchu a bude jíst hodně zeleniny a ovoce plné vitamínů. Zato chlapeček hlavně lenošil, válel se u televize s pytlíkem brambůrek a teprve až mu bylo ouvej, pochopil, že s úsměvem, vitamíny a pohybem má šanci nad nemocí vyzrát.


ŠKOLKA V JEZÍRKU

V úterý 31. 1. 2017 vyrazilo téměř 50 předškolních dětí brzy ráno do Soběšic do centra environmentálního vzdělávání „Jezírko“, aby zjistilo, „Kdo žije v lese“ a jaké je „Mravencovo desatero“.

Předškoláčci ze tříd Žabek, Motýlků a Včeliček se dozvěděli, že strakapoud žije v dutině stromu, s některými živočichy kamarádí a s jinými ne (liška, jestřábek), frotážovali kůru stromů, určovali hlasy ptáků a zvířat žijících v lese. Také si hráli na netopýry, veverky, schovávali se v opravdovém lese a „dalekohledem“ hledali strakapouda, žlunu a datla. A opravdu všechny tyto šplhavce našli!

Děti ze tříd Zajíčků, Berušek a Broučků se seznámily s živými strašilkami, vodní želvou a osmákem. A pak si zahrály na mravence. Vyrobily si tykadla, prolezly velikánským mraveništěm, pojmenovávaly části těla mravenců, skládaly puzzle s obrázky mravenčích vajíček, kukel i líhnoucích se bezbarvých mravenců. Umí už vysvětlit, jaké úkoly jednotliví mravenci v mraveništi mají, dokonce tyto práce dokáží napodobit! Společně mravenečkové museli postavit malé mraveniště a nakonec si i oni venku zahráli pohybové hry.

Děti se unavené, ale velmi spokojené vrátily do školky a máme zprávy, že na lehátcích i doma si některé připadaly jako v mraveništi či v lese.


PROGRAM NA ÚNOR 2017

2. 2. 2017 Program dopravní výchovy KOBLÍŽEK (pro předškoláky), odchod z MŠ v 8:00

10. 2. 2017 Divadelní pohádka „Do pohádky za zvířátky“, hraje Divadlo Barborka

                  9:15 – Zajíčci, Žabky, Motýlci                     10:15 – Včelky, Broučci, Berušky

14. 2. 2017 Fotografování dětí (třída č. 6 Motýlci)

23. 2. 2017 Odpolední dílničky pro rodiče s dětmi na téma „KARNEVAL“, začínáme v 15:00

24. 2. 2017 Program dopravní výchovy KOBLÍŽEK (pro předškoláky), odchod z MŠ v 7:45

27. 2. 2017 Karneval v tělocvičně ZŠ; děti jdou v doprovodu rodičů; začínáme v 15:30


V KNIHOVNĚ

Ve dnech 23. a 24. ledna navštívily postupně všechny třídy naší mateřské školy pobočku Knihovny Jiřího Mahena ve Slatině. Prohlédli jsme si místnosti půjčovny, paní knihovnice nám přečetla úryvky z knížek o krtečkovi a ukázala obrázky ptáků, kteří u nás přezimují a přilétají obvykle ke krmítkům. Děti měly za úkol ptáky pojmenovat a odpovědět na otázky týkající se přečtených úryvků. Nakonec si chlapci a děvčátka sami „četli“ v obrázkových knížkách a paní knihovnice je i s rodiči pozvala mezi stálé čtenáře.

 

Fotogalerie z návštěvy


ŽABKY V MUZEU

„Muzeum ve Šlapanicích je dobrý, protože tam mají sto let staré kočáry. Fotili jsme se u nich. Nemají motor, táhl je koník, viděli jsme to na obrázku. A nahoře v muzeu mají staré lavice a tabuli, vycpaný ryby, zvířata a ptáky, staré knížky, kuličkové počitadlo a velké lahve na inkoust. A taky tam mají hernu s tabulí, na kterou se může malovat křídou, puzzle s kostrou koně a ptáka, dřevěné válečky které hrkají a musíš podle zvuku hledat dvojice, malé boty na zavazování tkaniček, aby ses to mohl naučit. A brouky napíchnutý na špendlíkách.“ To jsou dojmy kluků a holčiček z logopedické třídy z návštěvy šlapanického muzea.

Sedm lavic, ve kterých děti v muzeu kreslily, byly seřazeny za sebou podle stáří. V té poslední (nejmladší) sedávali jejich rodiče. Jak asi budou vypadat lavice z konce jednadvacátého století?

Fotogalerie z návštěvy


TŘI KRÁLOVÉ

Svátek tříkrálový jsme oslavili i u nás ve školce. Nepřišli však tři králové, jak je známe, ale zrovna celý zástup králů. Třída Berušek se rozhodla, že všem popřeje šťastný nový rok a není lepší příležitost než na Tři krále. Celý týden děti cvičily písničku ,,My tři králové jdeme k vám" a vyráběly královské koruny. V pátek ráno navštívily každou třídu, popřály, zazpívaly a se všemi se rozloučily slibem, že příští rok přijdou znovu.

 

Fotogalerie


 
PROGRAM NA LEDEN 2017

23. 1. 2017

Návštěva knihovny J. Mahena (9:00 třída Zajíčků, 10:00 třída Broučků a Žabek)

24. 1. 2017

Návštěva knihovny J. Mahena (9:00 třída Motýlků a Berušek, 10:00 třída Včeliček)

31. 1. 2017

Program s ekologickou tématikou pro předškoláky – pracoviště Lipky Jezírko Soběšice – odchod z MŠ v 7:15, odjezd autobusu v 7:30. Mladší děti zhlédnou divadelní pohádku BÁBA CHŘIPKA.


EMPÍK NADĚLUJE

Letos se naše MŠ účastnila soutěže Empík naděluje, kterou vyhlásila Městská policie Brno. Společně naše třídy Broučci, Berušky, Včelky, Zajíci a Žabky kreslily lišáka Empíka jako policistu i s jeho rodinou. Nakonec vznikla kniha - tzv. komiksové leporelo s příběhem o tom, jak se stal lišák strážníkem. Kniha vznikla jako autorský originál s ruční vazbou paní učitelky BcA. Zuzany Musilové.

Podařilo se nám získat cenu primátora Statutárního města Brna, kterou jsme si převzali 23. prosince na Nové radnici ve Sněmovním sále. Pro děti to bylo velké ocenění za jejich práci. Kniha se nyní nachází na výstavě na Nové radnici v přízemí, kde je možné ji vidět spolu s dalšími vítěznými díly.

        


VÁNOČNÍ SETKÁNÍ S RODIČI

Se starým rokem jsme se rozloučili 19. a 20. prosince u vánočních stromečků. Každá třída si v předposledním prosincovém týdnu uspořádala „Vánoční setkání“ s pásmem básniček a písniček, ochutnávkou vánočního cukroví a jednohubek. U nastrojeného stromku navíc Žabky prozradily rodičům, co viděly na podzim u hřiště, Motýlci pouštěli lodičky z ořechových skořápek a tancovali s rodiči speciální vánoční tanec. Broučci si připravili veselou hudební scénku, Včelky vyráběly přáníčka a stromečky z kornoutu. Ve třídě Zajíčků se za velkým bílým prostěradlem zjevily u kotle stíny čertíků a velký čertí tanec překvapil všechny dospělé. Pod vánočními stromečky v jednotlivých třídách nechyběly ani dárky – stavebnice, obrázkové kostky, puzzle či společenské stolní hry. U Berušek se do rozbalování dárků zapojili i dospělí a spontánně si s potomky hráli.

Děkujeme rodičům, kteří přispěli svými dárky k radosti svých (a vlastně i našich) dětí. Nové hračky jsou od té doby neustále středem pozornosti kluků a holčiček při ranních i odpoledních hrách.

Fotogalerie


VYSTOUPENÍ DĚTÍ Z MŠ NA SLATINSKÝCH VÁNOCÍCH

V sobotu 10. 12. 2016 se na Přemyslově náměstí konaly tradiční Slatinské Vánoce s vánočními minitrhy. Malí i velcí zde mohli prožít příjemné odpoledne, nasát vánoční atmosféru, zhlédnout vystoupení dětí ze základních a mateřských škol, koupit pěkný dárek, povozit se na kolotoči nebo si dát něco dobrého k snědku a pití.

Součástí odpoledního programu bylo také vystoupení dětí z naší MŠ. Děti se pečlivě připravovaly a těšily se, až svým rodičům a všem ostatním zazpívají krásné vánoční písničky. Za doprovodu kláves děti zazpívaly známé písničky: Rolničky, Stojí vrba košatá, Pásli ovce Valaši a Podívej, kocourku.

Děkujeme dětem za milé vystoupení a paní učitelce Aničce za hudební doprovod.

Fotogalerie


VÁNOČNÍ DÍLNIČKY

Jako loňský rok, tak i letos jsme si pro rodiče a děti přichystali „Vánoční dílničky“, během kterých jsme tvořili vánoční dekorace. V příjemné adventní atmosféře si děti samy nebo s pomocí svých rodičů vytvářely různé výrobky, např. sněhuláčky z ponožky, svítilny, přáníčka, náramky či krásná sněžítka. Že se jim povedly! Děkujeme všem za účast, a těšíme se na další společné akce.

Fotogalerie


vítězství v soutěži empík hledá foxíka

Dětem z MŠ se na konci minulého školního roku povedl husarský kousek. Zvítězily v soutěži Městské policie Brno s názvem Empík hledá Foxíka a získaly tak cenu primátora Statutárního města Brna.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne dne 23.12. v 14:15 na Brněnské radnici ve Sněmovním sále, Dominikánské náměstí 1. Z organizačních důvodů bude sraz na místě 13:45.

 


 

Rozhovor s primářem dětského oddělení Vítkovické nemocnice o nemocnosti dětí v MŠ

 


Čertíka se nebojím, protože já nezlobím

Je úterý odpoledne a děti z naší školky mají nové zážitky. „Byli u nás ve školce Mikuláš, anděl a čert a ptali se nás na různé věci. Slíbili jsme, že budeme poslouchat rodiče i paní učitelky a že budeme uklízet hračky... Tak jsme dostali bonbóny. Mates dostal nejdřív bramboru. A Tomáše málem čert odnesl do pekla, protože skákal Mikulášovi do řeči “ vypráví Filípek. „Adam z naší třídy zlobí, tak dostal od čerta uhlí!“ sděluje Filípkovi důležitě Vláďa: „ A museli jsme zpívat písničku a říkat básničku.“ „Já umím taky písničku o Mikulášovi: Mikuláš, ztratil plášť, čertíka se nebojím, protože já nezlobím... tatínka. Maminku jen trošinku,“ pohotově si vymýšlí svoji verzi známé písničky Štěpánek.

„A Mikuláš věděl všecko. Že se Daneček nechce oblékat, Jenda že rád něco vyrábí, Kája šidí a padá z lehátka. Všecko. Mně pochválil, že uklízím hračky a hezky maluju. To vždycky říká i paní učitelka“ vzpomíná si ještě Filip. „Já jsem ani nevěděl, že Šimon zná dopravní značky a Pavík pozná hodiny... On to měl Mikuláš napsané v té knížce,“ říká Vláďa a zpozorní, když se Štěpán snaží rozvázat červenou mašličku, aby si mohl vzít z celofánového sáčku bonbón. „Vyměníš mi žížalu za ten žlutý?“ „ Tak jo,“ souhlasí Štěpánek.

A víte vlastně všechno. Že byl u nás ve školce Mikuláš, že se všechny naše skutky zapisují do nebeské knihy a koho netíží při zlobení svědomí, ten dostane uhlí.


Sdělení rodičům dětí MŠ

Vedení školy oznamuje, že výměna vnitřních vstupních dveří do budovy MŠ proběhne dle vyjádření příslušného odboru ÚMČ v únoru 2017.

 


PROGRAM NA PROSINEC 2016

6. 12. 2016 Mikulášská nadílka

8. 12. 2016 Vánoční dílničky pro rodiče s dětmi – budou se konat v jednotlivých třídách od 15:00

10. 12. 2016 Slatinské Vánoce – vystoupení dětí z MŠ v 15:00

12. 12. 2016 Vánoční fotografování dětí

13. 12. 2016 Dopolední dílničky pro děti

19. 12. 2016 Vánoční posezení s rodiči – začátek v 15:30 (třídy: Včelky, Broučci a Žabky)

20. 12. 2016 Vánoční posezení s rodiči – začátek v 15:30 (třídy: Zajíčci, Berušky a Motýlci)


ČERT A KÁČA

Byla jednou jedna hubatá Káča. Moc se o posvícení divila, že s ní nikdo nechce tancovat. A ona by tak ráda... Třeba s čertem! To, že není radno přivolávat čerta, ví od středy 30. listopadu nejen Káča, ale také ty děti z naší školky, které viděly představení divadla Genus. Smály se, ukazovaly čertovi, jak má dát ruce v bok, když chce tancovat, zazpívaly si s Káčou písničky k jejímu tancování… Čert nakonec Káču vrátil na svět a do pekla si odnesl zlou kněžnu. A Káča? Pochopila, že milé nebo klidné slovo je lepší než tisíc láter.

Fotogalerie


Krakonošova mlha

Dne 24. 11. 2016 k nám zavítala „Krakonošova mlha“, kterou pro děti přichystalo divadlo „Úsměv“. Děti se společně s herci prozpívaly k začátku příběhu, kde hlavní roli hrál Krakonoš – pán všech lesů a hor. V Krakonošově světničce bydlí dva zajíčci – Levoouško a Pravoouško. Tito dva rošťáci rozesmáli celé osazenstvo, když schovávali Krakonošovy boty. Nejvíce zaujala děti upovídaná víla, která chtěla z mlhy mít závoj na šaty a vzala jej Krakonošovi z truhličky. Kvůli její chamtivosti a pýše se celý les zahalil do mlhy tak husté, že by se dala krájet. Najednou se v lese všichni ztratili – Pravoouško, Levoouško, dokonce i víla. Naštěstí nakonec Krakonoš přišel s kouzelnou baterkou a zahnal mlhu do krabičky. V lese opět bylo vidět široko daleko a všichni se z lesa vrátili domů. Víla pochopila, že nemůže všechno mít jen pro sebe a Krakonoš mohl spokojeně uzamknout svůj les: „zamykám, zamykám les, aby sem nikdo nevlez...“.

Fotogalerie


ŠPÍZY PRO PTÁČKY

V pondělí ráno 14. listopadu 2016 přivítaly děti se svými učitelkami „ptačí den“. „Proč ptačí?“ zajímaly se děti. Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš… napověděla známá písnička téma dne. Následovalo povídání o tom, jak můžeme ptáčkům v chladných měsících roku pomáhat.

Společně s učitelkami si děti nachystaly materiál potřebný k tvoření. Navlékaly na provázek suché pečivo, mazaly sádlo na ruličky, kolečka, šišky i klacíky, aby je pak mohly vyválet v ptačím zobu a slunečnici. Vznikly krásné a pro ptáčky jistě chutné „špízy“ a krmítka.

Následně se všichni sešli na zahradě školky a dobrůtky pověsili na stromy. Snad budou ptáčkům opravdu chutnat a posilní je na přicházející zimu. Přejeme jim dobrou chuť!

FotogaleriePROGRAM NA LISTOPAD 2016

14. 11. 2016 ptačí den - výroba "špízů" pro ptáčky a jejich následné umístění v prostorách zahrady MŠ

24. 11. 2016 divadelní představení – pohádka Krakonošova mlha

30. 11. 2016 divadelní představení – pohádka Čert a Káča


POHÁDKY DIVADLA ŠIKULKA

V pondělí 31. 10. nás navštívilo Maňáskové divadlo Šikulka, které dětem zahrálo tři naučné pohádky. V pohádce „Loupežník a pyšná princezna“ si děti připomněly, že není pěkné se povyšovat nad kamarády a že pýcha je zlá vlastnost. Ve druhé pohádce „ Adélka a zoubečky“ se děti seznámily s holčičkou, která jedla moc sladkostí. Rozbolely ji zoubky a musela jít k zubaři. Děti si zazpívaly písničku a zopakovaly si, co je vhodné jíst, aby zoubky nebolely. Nakonec děti shlédly pohádku „Kouzelná bylinka, aneb jak se Honzík uzdravil“. Děti se dověděly, jakou kouzelnou moc mají bylinky – dokážou uzdravovat. Honzík se smál a nevěřil, ale jeho sestřička Věruška se řídila radami babičky, vypěstovala tymián a uvařila čaj, který dokázal přemoci zlé bacily. Děti krásně spolupracovaly a pohádky sledovaly se zájmem. Ve třídách si pak některé scény z pohádek společně nakreslily.

Fotogalerie


MEDVÍDEK NA CESTÁCH

V úterý 18. října 2016 jsme v naší školce přivítali pana Zdeňka Ševčíka, který dětem zahrál veselou pohádku Medvídek na cestách. Medvídek Míša na děti vykoukl za divadelními kulisami a přilákal hned jejich pozornost. Vydal se cestou necestou poznávat svět a přitom si prozpěvoval písničku.

V lese potkal nové kamarády. Pomohl Ježíškovi z jámy ven a ten ho pak zachránil před zlou zmijí, káčátko mu poradilo, které houby jsou jedovaté, a motýlek mu domlouval, ať nezapomíná na svého starého dědečka. Nakonec se vrátil zpátky domů za svým milovaným dědečkem a zjistil, že všude dobře, ale doma je nejlíp. Dětem se pohádka velmi líbila. Představení sledovaly s nadšením a příhodám veselého medvídka se od srdce zasmály.

Fotogalerie


Dýňové odpoledne v MŠ

Úterní odpoledne se neslo v duchu oranžových strašáků. V jednotlivých třídách si rodiče spolu s dětmi za pomoci nožů, lžic a vykrajovátek vydlabali dýně a vyráběli dýňová strašidla. Nezapomněli využít i pestrých darů přírody – větviček, listí, kaštanů a tak vznikaly originální výtvory. Postupně se mateřská škola začala zaplňovat strašidly všeho druhu. Někteří si odnesli své výrobky domů, ostatní poskytli dýňové strašáky k výzdobě mateřské školy. Tečkou za příjemně stráveným odpolednem byla ochutnávka dýňové polévky vlastní výroby. Děkujeme všem za účast a těšíme se na příští společnou akci.

Fotogalerie


PERNÍKOVÁ CHALOUPKA

V úterý 4. října 2016 nás navštívil soubor Musica  Animae s pohádkou Perníková chaloupka. Děti se už nemohly dočkat prvních tónů hudební pohádky. Přenesly se do tmavého lesa, ve kterém zabloudil Jeníček s Mařenkou. Šplhaly na strom, aby našly světýlko, chutnaly perníčky a trochu se bály ježibaby.
Pohádka měla dětem připomenout slušné chování – když někam přicházíme, pozdravíme, když něco potřebujeme, poprosíme… Kouzelná slovíčka „dobrý den“ a „prosím“ si děti zopakovaly i v písničce. 
Všichni jsme představení s nadšením sledovali a po skončení pohádky jsme si perníkovou chaloupku i s perníčky namalovali.


Program na říjen 2016

4. 10. 2016 Hudební pohádka Perníková chaloupka

11. 10. 2016 Dýňové odpoledne pro rodiče s dětmi – vyřezávání „dýňáčků“ (od 15:00 do 16:30)

18. 10. 2016 Pohádka Medvídek na cestách

31. 10. 2016 Pohádky Loupežník a pyšná princezna, Adélka a zoubečky, Kouzelná bylinka, aneb jak se Honzík uzdravil


KROUŽKY 2016/2017

Přehled otevřených kroužků.


NÁVŠTĚVA „EDISONŮ“ v MŠ

Dne 20. 9. 2016 nás navštívili účastníci projektu Edison. Studenti z Mexika, Maroka, Gruzie, Indonésie, Jordánska, Bosny a Hercegoviny seznamovali děti s některými slovy svého mateřského jazyka, s písmem, vlajkami a známými písněmi své země. Naše děti jim také zazpívaly, některé i zatančily nebo namalovaly českou vlajku.                                         

Setkání bylo pro děti cenným obohacením. Těší nás, že navzdory vzdálenostem a odlišným kulturám, v nichž žijeme, máme společné záliby a chuť poznávat se.

 

Fotogalerie

 


PROGRAM NA ZÁŘÍ 2016

20. 9. 2016 Návštěva účastníků projektu Edison v MŠ

 


SCHŮZKA SPOLKU RODIČŮ (OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ)

 

Vážení rodiče,

zveme vás na schůzku spolku rodičů, která se bude konat v pondělí 19. 9. 2016 v 17:00 v jídelně ZŠ.

Programem schůzky je zejména volba nové členské základny a stanovy spolku. Prosíme, přijďte bez dětí.

 


 

Oznámení

Vážení rodiče,

oznamujeme vám, že bude provedena výměna vstupních dveří do MŠ Jihomoravské nám. 4. Vzhledem ke lhůtě na posouzení projektu HZS a výrobu je předpokládaný termín zhotovení cca 11 týdnů.

Mgr. Olga Bauerová, ředitelka

 


CO DĚTI POTŘEBUJÍ DO MŠ:

 • * přezuvky
 • * oblečení do třídy:
 •       o tepláky, tričko, sukni, šaty
 • * náhradní oblečení:
 •       o spodní prádlo, ponožky, tričko, tepláky
 • * oblečení na pobyt venku (dle počasí):
 •       o tepláky, punčocháče, oteplovačky, krátké kalhoty …
 •       o tričko s krátkým /dlouhým rukávem
 •       o mikinka, svetr, bunda
 •       o boty na suchý zip
 •       o pokrývka hlavy (kšiltovka, čepice)
 •       o holínky a pláštěnka
 • * pyžamo
 • * zubní pastu, kartáček na zuby, kelímek
 • * hrníček na pití (porcelánový)
 • * 3 průkazové fotografie
 • * pákový šanon a euroobaly A4

VŠE PODEPSANÉ!!!


TŘÍDNÍ SCHŮZKY

Vážení rodiče, ve středu 7. 9. 2016 v 16:00 se konají třídní schůzky jednotlivých tříd. Prosíme, přijďte bez dětí.

 


SCHŮZKA S RODIČI

Schůzka s rodiči nově přijatých dětí se uskuteční v pondělí 29. srpna 2016 v 16:00 hodin v komunitním centru ZŠ.


Archiv událostí v MŠ 2015/2016

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mini kalendář

poslední mesíc srpen 2017 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 31 1 2 3 4 5 6
week 32 7 8 9 10 11 12 13
week 33 14 15 16 17 18 19 20
week 34 21 22 23 24 25 26 27
week 35 28 29 30 31

Co nás čeká ...

Žádné události