Prevence

Preventivní program školy

Program proti šikanování

Školní metodička prevence

Činnost školního metodika prevence:

Činnost školního metodika prevence je dána Vyhláškou č. 72/2005 Sb. o poradenských službách škol a školských poradenských zařízeních (příloha č. 3). Jeho práce je rozdělena do několika sektorů. První se týká metodické a koordinační činnosti, druhý informační činnosti a v neposlední řadě činnosti poradenské.

Do metodické a koordinační činnosti spadají následující aktivity:

koordinace tvorby a kontrola realizace preventivního programu školy

koordinace a participace na realizaci aktivit školy zaměřených na prevenci rizikových forem chování

metodické vedení činnosti pedagogických pracovníků školy v oblasti prevence rizikových forem chování (vyhledávání problémových projevů chování, preventivní práce s třídními kolektivy apod.)

koordinace přípravy a realizace aktivit zaměřených na zapojování multikulturních prvků do vzdělávacího procesu a na integraci žáků/cizinců

spolupráce s orgány a institucemi zabývající se prevencí rizikových forem chování

vedení písemných záznamů umožňujících doložit rozsah a obsah činnosti školního metodika prevence, navržená a realizovaná opatření

Informační činnost se týká:

zajišťování a předávání odborných informací o problematice rizikových forem chování, o nabídkách programů a projektů, o metodách a formách specifické primární prevence pedagogickým pracovníkům školy

prezentace výsledků preventivní práce školy, získávání nových odborných informací a zkušeností

vedení a průběžné aktualizování databáze spolupracovníků školy pro oblast primární prevence.

Ve své poradenské činnosti se zabývá:

vyhledáváním a orientačním šetřením žáků s rizikem či projevy rizikových forem chování; poskytováním poradenských služeb těmto žákům a jejich zákonným zástupcům

spolupracuje s třídními učiteli při zachycování varovných signálů spojených s možností rozvoje rizikových forem chování u jednotlivých žáků a tříd

přípravou podmínek pro integraci žáků se specifickými poruchami chování ve škole a koordinací poskytování poradenských služeb a preventivních služeb těmto žákům školou

Bezpečí na internetu

Rozvoj komunikačních technologií s sebou přináší také určitá rizika. I když je dítě zavřené v pokojíčku u počítače, ne vždy to znamená, že je v bezpečí. Dítě má přístup k videím i online hrám, jejichž obsah nemusí být přiměřený jeho věku. Nebezpečí, které s sebou internet přináší mohou být také kyberšikana, kybergrooming nebo sexting. Všechny tyto projevy mají jedno společné, ohrožují Vaše dítě, i když je v teple domova. Nepodceňujte proto sílu a nebezpečí internetu, hlídejte své dítě i když je „jen“ na internetu.

Podívejte se na reportáž ČT o kyberšikaně http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/168074-kybersikana-je-vsude-online-stejne-jako-skolaci/

Internetové stránky, kde můžete najít rady i pomoc:

www.saferinternet.cz

Informace k tématu kyberšikana, ochrana osobních údajů aj.

www.bezpecne-online.cz

Informace o bezpečném používání internetu

www.e-bezpeci.cz

Web zaměřený na rizikové formy chování na internetu, výzkumy aj.

www.horkalinka.cz

Kontaktní centrum, které přijímá hlášení o nevhodném a protizákonném obsahu na internetu

www.sikana.org

Stránky občanského sdružení Společenství proti šikaně – aktuality z oblasti, souvisejícíodkazy apod.

www.protisikane.cz

Rozdíly mezi šikanou a kyberšikanou, jejich projevy a užitečné odkazy

www.linkaztracenedite.cz

Pomoc pro rodinu a školu

www.internetporadna.cz

Internet poradna

www.minimalizacesikany.cz

Web Minimalizace šikany

www.ochrance.cz

Veřejný ochránce práv

www.ncbi.cz

Národní centrum bezpečnějšího internetu

Seznam kontaktů pro žáky v krizových situacích

Máš problémy doma, ve škole, s kamarády nebo sám se sebou? Nemáš se komu svěřit nebo se stydíš? Nestyď se a svěř se svému učiteli nebo učitelce. Můžeš také navštívit paní učitelku Kreutzerovou, která si s tebou promluví a poradí ti. Pokud se nechceš bavit s nikým osobně, můžeš jí poslat email na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zde máš seznam organizací, na které se můžeš obrátit. Rádi ti poradí a pomohou.

ORGANIZACE

ČINNOST

ADRESA

Linka bezpečí