Jak voní Vietnam?

Touto provokativní otázkou se budou zabývat žáci naší školy v tomto roce. Z jakého důvodu je pro nás Vietnam zajímavý? Problematiku národnostních menšin výrazně vnímáme posledních cca 6 let, kdy počet žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ) na naší škole roste. Velkou část cizinců u nás tvoří žáci s vietnamským mateřským jazykem.

Protože si uvědomujeme potřebu podpory kulturní a etnické identity žáků s VMJ, realizovali jsme v loňské roce projekt „Děti ze země draka.“ Projektem jsme přispěli k hlubšímu uvědomění si vlastní kulturní tradice žáků s VMJ. Nastavili jsme tak základní odrazový můstek a rádi bychom v rozvoji vietnamské identity našich žáků pokračovali i v tomto roce.

Navazující projekt s názvem „Jak voní Vietnam?,“ o jehož podporu jsme požádali v rámci dotace MŠMT Podpora vzdělávacích aktivit národnostních menšin v roce 2022,  je stavěn na požadavcích žáků. Věříme, že díky tomu dojde k hlubšímu pochopení vietnamských tradic a zvyků. Aktivitami vedoucími k podpoře národní identity a k osvětě mezi ostatními spolužáky se budeme snažit podpořit sociální klima mezi žáky tak, aby sociální skupina a pobyt v ní byl pro všechny žáky podnětným a přínosným prostředím. Projekt tak napomůže ke kvalitnímu inkluzivnímu vzdělávání žáků s VMJ.

Náš projektový tým má naplánovaných řadu projektových aktivit. Žáci se seznámí například s typickými vietnamskými surovinami pro přípravu vietnamských pokrmů. Pro starší žáky máme naplánovanou exkurzi vietnamské tržnice VINAMO nedaleko našeho sídliště, které se přezdívá „Malý Vietnam v Brně“. Žáci tak poznají vietnamskou komunitu velmi blízko. Někteří žáci navštíví Knihovnu Jiřího Mahena v Brně, aby se seznámili s vietnamskými legendami. Legendy budou předčítány v české i vietnamské verzi. S vůní Vietnamu jsou neodmyslitelně spjaté typické vietnamské bylinky. Ty se dennodenně využívají ve vietnamské kuchyni Díky tomu, že žáci bylinky zasadí a budou se o ně po celý školní rok stara, bude naše škola „vonět Vietnamem“.

Kromě smyslových vjemů se zaměříme i na poznávání odlišné kultury i na rozšiřování znalostí o Vietnamu. Žáci vytipují nejznámější turistické oblasti a památky ve Vietnamu, seznámí se s přírodou, zemědělstvím, obyvatelstvem, podnebím apod. Tyto informace budou pak vyvěšeny po celé škole.

Celoškolní soutěže zahrnou například výrobu tygra jako symbol letošního čínského kalendáře a oslavy svátku TET nebo  výrobu vietnamského vějíře.

Jako největší výzvu vnímáme naplánovanou projektovou aktivitu spojenou s vietnamskou kuchyní. Rádi bychom celé škole umožnili v rámci obědů ochutnat alespoň dva typické vietnamské pokrmy Vietnamská kuchyně je totiž mezi žáky i pedagogy velmi oblíbená. V rámci obědu by si tak mohli strávníci v konkrétní dny vybrat mezi českým či vietnamským jídlem.

Věříme, že tento navazující projekt „Jak voní Vietnam?“ přinese jak žákům, tak i učitelům větší povědomí o zcela odlišné kultuře a obohacení o nové, nenahraditelné zážitky a informace.

Mgr. Phuong Leová

Mgr. Gabriela Ducháčková, Ph.D.

Jak projekt probíhá?

Naši prvňáci začali minulý týden školní výuku trochu netradičně. Seznámili jsme s pojmem "národní kuchyně", povídali jsme si, čím je typická naše česká a v čem může být rozdílná vietnamská. Vydali jsme se po škole hledat suroviny, které se běžně používají ve Vietnamu, a poté jsme se snažili odhalit, k čemu se používají, protože většina pro nás byla neznámá. Děti vytvořily krásné plakáty pro celou školu.

Tento týden zažívají nakouknutí do vietnamské kuchyně žáci druhých tříd. A stihli jsme toho opravdu hodně - hravou formou jsme si ukázali hlavní ingredience a v jakých jídlech je nalezneme, sdělili si své zkušenosti, potrénovali krátkodobou pamět, spoluprací vytvořili "karty" potravin i pro ostatní spolužáky. Druháčci byli opravdu šikovní a kromě českých zvládli napsat i názvy vietnamské.

Mgr. Veronika Čerbáková

Datum vložení: 21. 9. 2022 7:10