Participativní rozpočet do škol

Participativní rozpočet

Město Brno díky projektu Participativního rozpočtu do škol umožňuje žákům aktivní účast na rozhodování o financích ve škole, posiluje jejich rozhodnost a týmovou spolupráci. Každá škola obdrží na nápady svých žáků 35000 Kč. Naše škola je do projektu zapojena od šk. roku 2022/23.

Co přináší projekt Participativního rozpočtu do škol?

Participace (z lat. partem capere) znamená účast nebo podílení se na něčem. Participativní rozpočet do škol představuje demokratický systém, do kterého jsou zapojeni žáci již od útlého věku. Toto zapojení má pozitivní dopad na všechny zúčastněné strany, mezi které patří zejména žáci a rodiče, škola a město.

Participace učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí, učí veřejnému vystupování a společné komunikaci. Rozvíjí týmovou spolupráci, kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje demokratický systém, ve kterém se žáci učí základním volebním principům.

Výhody zavedení participace sklízí také škola, ve které se rozvíjí komunikace, zlepšují se vzájemné vztahy a posiluje se důvěra mezi vedením školy, učiteli a žáky. Žáci jsou motivováni k zapojení do samosprávy školy a školních organizací. Dochází k spoluvytváření příjemného studijního prostředí na podkladě vzájemné zpětné vazby.

Město vnímá pozitiva participace díky rozvíjeným schopnostem dětí, které se snadněji zapojují do veřejného a politického života.

Jak to celé funguje?

Celým procesem provádí žáky tzv. školní koordinátor (zaměstnanec školy), který zároveň komunikuje s Odborem participace. Školám, které se chtějí do projektu zapojit, vyčlení město finanční částku 35 000 Kč ze svého rozpočtu, o jejímž využití rozhodují samotní žáci, kteří sami aktivně přicházejí s nápady na projekty, zjišťují si finanční náročnost projektu a reálnost jeho uskutečnění.

Nejpodporovanější projekty před postupem do závěrečného hlasování posoudí vedení školy z hlediska proveditelnosti. Finálové projekty žáci prezentují ostatním a snaží se pro ně získat co nejvíce hlasujících. Vítězné projekty jsou realizovány školou v co možná nejkratším termínu.

Datum vložení: 5. 10. 2022 7:40
Datum poslední aktualizace: 18. 4. 2024 9:33