Rozkvetlá Slatina

Zkrášleme Slatinu květinovými ostrůvky a sledujme, jak květiny rostou svým životem...

Tento projekt podpořila Era prostřednictvím Nadace VIA a MČ Brno–Slatina

Projekt vznikl na základě inspirace filmem Divocí výrostci. Film dokumentuje, jak zahradníci neobvyklým způsobem zkrášlovali město (guerilla gardening). Žáci ZŠ Jihomoravské náměstí chtějí obohatit Slatinu o květinové ostrůvky, které budou odkazovat na zemědělskou tradici Slatiny. V první fázi žáci osází květináče ve škole a nejbližším okolí. Díky tomu se sami naučí základním zásadám vysazování květin. Poté budou obyvatelům Slatiny rozdávat sazenice květin a poučí je o zásadách správné péče o květiny. Obyvatelé budou mít možnost sazenice vysadit ve svém okolí, tak aby je zkrášlili. Na ZŠ bude vyvěšena mapa Slatiny, na kterou budou žáci zaznamenávat místa vysazených květin včetně jejich fotografií. Projekt bude inspirovat obyvatele, aby věnovali větší pozornost a péči svému okolí.

Realizace projektu: duben 2014

LAND ART – TVOŘÍME UMĚNÍ Z KVĚTIN – 16. DUBNA NA PŘEMYSLOVĚ NÁMĚSTÍ

Ve středu 16. 4. 2014 byl na některých místech Slatiny k vidění nezvyklý obrázek. Žáci naší školy na pečlivě vybraných místech sadili v rámci projektu Rozkvetlá Slatina okrasné rostliny, které časem zkrášlí své okolí. Dětem s akcí pomohli slatinští zahrádkáři a obecní úřad, zapojeni ovšem byli i mnohdy překvapení kolemjdoucí, kteří si ze setkání s dětmi odnesli sazeničku, jež také od nich očekávala náležitou péči. Vše probíhalo pod dohledem kamer České televize a objektivu fotoaparátu, díky čemuž vzniknul bohatý obrazový materiál. Jak se tato společná land-artová aktivita, kdy z vysazených květin vznikly podle žákovských návrhů celé obrazce, dětem a dospělákům ze Slatiny povedla, můžeme nyní denně po očku sledovat při našich cestách na Přemyslovo náměstí a v okolí a na chodbách školy, kde je zároveň k vidění mapa osázených míst. Žáci budou v následujících týdnech v hodinách prvouky, přírodovědy a pracovní výchovy po všech těchto místech pátrat a bedlivě sledovat, jak se ke kráse mění to, co začalo jedním pracovním dubnovým dnem.

Fotografie z akce najdete na http://zsjihomoravske.rajce.idnes.cz/Rozkvetla_Slatina_2014_04_16/

Rozkvetlá SlatinaČŠOBNadace VIAERAZnak

ČSOB a Era pro podporu regionů

Menší komunitní granty – Grantový fond Era