Banalfatal ve škole

Dne 22. 9. navštívil třídu 5. C tým lektorů, který jezdí po školách v České republice, pořádá osvětový seminář s názvem „BanalFatal!“ a je zaměřený na prevenci úrazů páteře a míchy.

Tento program organizuje Česká asociace paraplegiků ve spolupráci s pojišťovnou Kooperativa a získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Dvojice lektorů, z nichž jeden byl handicapovaný, vedla živou debatu, jejímž obsahem bylo sdílení informací o rizicích sportování v podobě úrazů páteře a míchy se žáky, a to zejména názornou formou (videi, vlastními zkušenostmi a příběhy). Žáci se seznámili s pojmy tetraplegie a paraplegie, dozvěděli se, jak se efektivně chránit před úrazem páteře, jak páteř a mícha fungují, proč mají úrazy míchy fatální následky a jak v takových případech poskytovat první pomoc.

Cílem lektorů bylo nejen žáky seznámit s danou problematikou, ale také v nich vyvolat sebereflexi vlastního rizikového chování. Program motivoval děti k tomu, aby si samy došly k potřebě přemýšlet o tom, jaká rizika při sportu můžou minimalizovat, jak důležité je být dobře připraven, zbytečně se nepředvádět a nepřeceňovat své síly například tím, že vyhledají odborné trenéry, budou používat ochranné pomůcky a věnovat pozornost terénu, kde sport probíhá. Tento seminář se žákům velmi líbil a byl pro všechny velkým přínosem.

Datum vložení: 25. 9. 2020 16:21
Datum poslední aktualizace: 10. 4. 2021 16:23