Planeta Země 3000

Žáci II. stupně spolu se svými učiteli zhlédli v kině Scala cestopisný film z projektu Planeta Země 3000. Tentokrát se společně s průvodcem Adamem Lelkem vydali na Madagaskar – čtvrtý největší ostrov planety.

Společně zažili dobrodružný příběh plný fascinujících zvířat, nespoutané přírody, usměvavých Malgašů a tajemných rituálů. Kromě setkání s lemury kata nebo ksukolem ocasatým se vydali pátrat i po tajemství svátku duchů předků. Spatřit tento mýty opředený místní obřad, jenž nese tajemný název Famadihana, bylo cílem celého putování. Cesta k němu však nebyla jednoduchá, vedla přes krkolomné nížiny, rozvodněné řeky i blátivé cesty. Naštěstí vždy pomohli místní obyvatelé, a tak mohli být žáci svědky tohoto netradičního obřadu, jehož původ sahá do pradávné historie ostrova.

Madagaskar žáky zaujal, což bylo znát i ze závěrečných dotazů směřovaných našemu průvodci. Nejvíce bylo téma poučné a zajímavé pro žáky sedmých ročníků, kteří právě v době promítání tento ostrov probírali v zeměpise. Výuka tak byla zpestřena jedinečným zážitkem, možností nasát genius loci tropického ostrova v celé jeho kráse. Kulturu místních obyvatel, charakter přírodní krajiny, to vše dokáží nejlépe vystihnout autentické záběry a cestovatel, který zemi zažil na vlastní kůži. V hodinách zeměpisu pak bylo o čem diskutovat, neboť každý měl pocit, jako by již na Madagaskaru opravdu jednou byl.

Datum vložení: 20. 12. 2021 15:39
Datum poslední aktualizace: 19. 1. 2022 15:40