Rozhovor s prvním brněnským diskžokejem

Pět žáků a žákyň druhého stupně základní školy se zapojilo do vzdělávacího projektu “Příběhy našich sousedů“.

Projekt garantuje nezisková organizace Post Bellum a jeho cílem je zachovat vzpomínky pamětníků na dobu, která je dnešní mladé generaci vzdálená, avšak velmi důležitá pro vytváření budoucích názorů na historii a politiku. Dobrovolníci ze sedmých a osmých ročníků se vydali po stopách minulého režimu, který je stále zachován ve vzpomínkách našich spoluobčanů. Jejich paměti žákům zprostředkují dobu minulou způsobem, jak to žádná učebnice nedokáže – konkrétním příběhem, který napsal sám život. Učebnice totiž mají někdy tendence generalizovat aktuální dobu do pouček, které mohou v čtenářích vytvářet dojem, že životy všech lidí byly stejné. Právě osobní příběhy dokáží přiblížit ducha tehdejší doby.

Žáci měli možnost poznat dobu očima Jindřicha Eliáše, prvního brněnského diskžokeje, zakladatele brněnské diskotékové scény, šiřitele svobodné západní hudby i odpůrce sovětské okupace. Žáci si uvědomili, že takové samozřejmosti jako je zábava, umělecká tvorba i poslech hudby, nebyly vždy bezproblémové a že za politický názor mohl člověk skončit – stejně jako pan Eliáš – ve vězení. Pan Eliáš žákům vyprávěl svůj příběh o pořádání prvních diskoték v Brně, o překážkách, které mu tehdejší režim při vystupování i studiu kladl do cesty, a také o cestách, jimiž do tehdejšího Československa dostával hudební nahrávky přes železnou oponu.

Pan Eliáš nám předal svůj příběh (kvůli epidemiologickým opatřením formou videohovoru), který nezůstane zapomenut pouze u skupinky žáků zapojených do projektu. Žáci mají dále za úkol vzpomínky zpracovat do podoby animované reportáže, doplněné vyprávěním pamětníka a jeho digitalizovanými fotografiemi. Svůj výstup poté představí odborné porotě spolu s dalšími účastníky z jiných škol. A nakonec také svým spolužákům i širší veřejnosti.

Žákyně sedmého ročníku Tereza Cenigová o projektu napsala:

„Celý rozhovor s panem Eliášem byl velice zajímavý, příjemný a zábavný. Pan Eliáš na mě zapůsobil jednak svými znalostmi i dobrou pamětí. Bylo znát, že ho práce dýdžeje naplňovala a rád na ni vzpomíná.

Překvapilo mě a zároveň i zarazilo, že nemohl hrát hudbu, která se mu líbila, ale musel se přizpůsobit uměleckým ikonám tehdejšího režimu. V rozhovoru se zmínil, že to bylo padesát na padesát. V dnešní době dýdžejové tento problém nemají. Také na mě zapůsobilo, že spolupracoval a znal se s významnými zpěváky, sportovci, umělci a herci. Nikdy by mě nenapadlo, že dýdžej může znát takové množství slavných osobností.

Jsem moc ráda, že se můžu účastnit projektu Příběhy našich sousedů a že jsem dostala šanci uvádět rozhovor s panem Eliášem. Byla to pro mě velice zajímavá zkušenost.“

Projekt je realizován v rámci projektu Příběhy našich sousedů a je financován statutárním městem Brnem.

Datum vložení: 15. 2. 2022 14:22
Datum poslední aktualizace: 15. 2. 2022 14:26